Pages Navigation Menu

Day 2

 August 18 – Saturday – Visitors Day

7:00 A.M. – Gates Open

7:00 A.M. – Mandatory Barn Meeting for all Swine Department Exhibitors

7:00 – 10:00 A.M. – Flower Show entries received — Coliseum Basement 8:00 A.M. – Junior Fair Steers weighed for Weight Gain Contest and Weight Classes — West End Swine Barn

8:00 A.M. – Weigh Junior Fair Market Lambs — Sheep Barn

8:00 A.M. – Weigh Junior Fair Barrows then Open Class Barrows — Swine Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Dog Obedience — Dog House

9:00 A.M. – Junior Fair Guinea Pig Show (Carry-In) — Rabbit Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Horse and Pony Show, Western, Draft Horse, Mule & Donkey — Horse Show Arena

9:00 A.M. – Junior Fair Rabbit Show — Rabbit Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Poultry Show, then Junior Fair Showmanship — Poultry Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Dairy Grooming Contest — Dairy Barn

9:30 A.M. – Junior Fair Bake-A-Rama — Intermediates — Youth Building

10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

11:00 A.M. – 2:00 P.M. – David Wayne — Gazebo

11:30 A.M. – Harness Racing — Grandstand

11:30 A.M. – 3:00 P.M. – Closed Judging of Flowers — Coliseum Basement

12:00 Noon – Junior Fair Darke County Born & Bred Market Lamb Show — Sheep Barn

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

1:00 P.M. – Fine Arts Demonstration — Fine Arts Building

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway

1:30 P.M. – Junior Fair Dairy Judging Contest — Cattle Show Arena

2:00 P.M. – Foods Revue — Youth Building

2:30 P.M. – Healthy & Home Living Revue — Youth Building

3:00 P.M. – Junior Fair Beef exhibitors Meeting — Cattle Arena – Live Carcass Show — Sheep Arena (immediately following Junior Fair Show)

3:00 P.M. – S.T.E.M. Revue — Youth Building – Open Class Market Lamb Show — Sheep Arena (immediately following Carcass Show)

3:00 – 6:00 P.M. – Timmy G & Company — Gazebo 4:00 P.M. – Cloverbud Revue — Youth Building

4:00 P.M. – Bred & Born in Darke County Steer Show — Cattle Show Arena 5:00 P.M. – Decorating a Freak Vegetable Contest — Youth Building

5:00 P.M. – Cows and Milk Seminar with Tony Wenning — Dairy Cattle Barn Milking Parlor

5:00 P.M. – Wool Class Judging — Sheep Arena

6:00 P.M. – Open Class Market Heifer & Steer Show — Cattle Show Arena

6:00 P.M. – Junior Fair Goat King and Queen Contest — Goat Barn

6:00 P.M. – Human Rooster Crowing Contest — Poultry Barn

6:00 P.M. – Human Turkey Calling Contest — Poultry Barn (following Human Rooster)

6:00 P.M. – Swine Pee Wee and Adult Showmanship — Swine Barn

6:30 P.M. – Adult & Pee Wee Showmanship, Decorator Class, Fun Night — Goat Barn

6:30 P.M. – Harness Racing — Grandstand

7:00 P.M. – Fine Arts Demonstration — Fine Arts Building

7:00 – 9:30 P.M. – Green De Villes — Gazebo

Bear Hollow Wood Carvers — 4 Times a Day – Location TBA See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items

Midnight — Gates Close