937-548-5044

Schedule

August 19 – Friday – Grand Opening

12:00 A.M. – All Livestock Must Be On The Grounds 7:00 A.M. – Gates Open

8:00 A.M. – GRAND OPENING RIBBION CUTTING CEREMONY — GATE #2

8:30 A.M. – Mandatory Swine Barn Meeting – All Exhibitors — Swine Barn 9:00 A.M. – 4-H Booth Judging — Youth Building Closed

9:00 A.M. – FFA Shop and Crop Judging — Youth Building Closed

9:00 A.M. – Junior Fair Market Lamb Fitting Contest, Senior Division — Sheep Arena 9:00 A.M. – Junior Fair Market Barrow weigh-in — Swine Barn

9:30 – 11:00 A.M. – Junior Fair Steer Weigh-in for classes and weight gain contest — Cattle Show Arena 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

10:00 A.M. – Junior Fair Market Lamb Fitting Contest – Intermediate Division — Sheep Arena 10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD — Gazebo

10:30 A.M. – Junior Fair Horse Show, Contesting Classes — Horse Show Arena

11:00 A.M. – Junior Fair Market Lamb Fitting Contest – Junior Division — Sheep Arena

11:00 A.M. – Junior Fair Dairy exhibitor Barn Meeting immediately following weigh-in — Cattle Show Arena 11:30 A.M. – Cheerleading Contest — Grandstand

12:00 Noon – 8:00 P.M. – Weigh Junior Fair rabbit Meat Pens — rabbit Barn 12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

1:00 P.M. – Fines Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 – 9:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway 2:00 P.M. – Barn Meeting for Sheep followed by weigh-in

2:00 P.M. – Weigh Carcass, Crossbred, Ewe and Market Lambs, following Barn Meeting — Sheep Barn 4:00 – 6:00 P.M. – David Wayne — Gazebo

6:00 P.M. – 6-person round robin Horseshoe Pitching Tourney — Horseshoe Courts 5:00 – 9:00 P.M. – Junior Fair Dogs on Stand

6:00 P.M. – Junior Fair Canine King and Queen Contest — Dog House 6:30 P.M. – Harness racing — Grandstand

7:00 – 10:00 P.M. – Mandy Rismiller — Gazebo Sensor Friendly room Open

Bear Harrow Wood Carvers – 4 Times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 20 – Saturday – Visitors Day

7:00 – 10:00 A.M. – Flower Show entries received — Coliseum Basement

8:30 A.M. – Junior Fair Steers Weighed for weight Gain Contest and Weight Classes 9:00 A.M. – Junior Fair Guinea Pig Show (Carry-In) — rabbit Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Horse and Pony Show, Western, Draft Horse, Mule & Donkey — Horse Show Arena 9:00 A.M. – Junior Fair rabbit Show — rabbit Barn

9:00 A.M. – Junior Fair registered Breeding Sheep — Sheep Barn

 

9:00 A.M. – Junior Fair Poultry Show, then Junior Fair Showmanship — Poultry Barn 9:00 A.M. – Junior Fair Grooming Contest — Dairy Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Darke County Born & Bred Market Lamb Show — Sheep Barn 9:30 A.M. – Junior Fair Bake-A-rama – Intermediates — Youth Building

10:00 A.M. – 4:00 P.M. – Junior Fair Obedience Show – Dogs on stand until 7:00 P.M. — Dog House 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

11:00 A.M. – 5:00 P.M. – 2022 Plein Air Competition — Fine Arts Building 11:30 A.M. – 3:00 P.M. – Closed Judging of Flowers — Coliseum Basement 12:00 Noon – 2:00 P.M. – David Wayne — Gazebo

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

1:00 P.M. – Horseshoe Pitching – Horseshoe Court – Doubles

1:00 P.M. – Junior Fair Dairy Goat Showmanship, Dairy Market Wethers, Dairy Goat Breeding — Goat Barn 1:00 P.M. – Live Carcass Show Sheep Arena

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway

1:30 P.M. – Junior Fair Dairy Judging Contest — Cattle Show Arena 2:00 P.M. – Junior Fair Swine Showmanship — Swine Barn

2:00 P.M. – Foods revue — Youth Building

2:30 P.M. – Healthy & Home Living revue — Youth Building 2:30 – 5:30 P.M. – Timmy G & Company — Gazebo

3:00 P.M. – S.T.E.M. Revue — Youth Building 4:00 P.M. – Junior Youth Revue — Youth Building

4:00 P.M. – Bred & Born in Darke County Steer Show 5:00 P.M. – Junior Fair Market Lamb Show — Sheep Barn

5:00 P.M. – Decorating a Freak Vegetable Contest — Youth Building 5:00 P.M. – Wool Class Judging — Sheep Arena

6:00 P.M. – Open Class Market Heifer & Steer Show — Cattle Show Arena 6:00 P.M. – Human rooster Crowing Contest — Poultry Barn

6:00 P.M. – Human Turkey Calling Contest — Poultry Barn (following Human rooster) 6:00 P.M. – Swine Pee Wee Showmanship — Swine Barn

6:00 P.M. – Junior Fair Goat King & Queen Contest — Goat Barn

6:30 P.M. – Adult & Pee Wee Showmanship, Decorator Class, Fun Night — Goat Barn 6:30 P.M. – Harness racing — Grandstand

7:00 – 9:30 P.M. – Green De Villes — Gazebo Sensory Friendly room Open

Bear Hollow Wood Carvers – 4 Times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 21 – Sunday

8:00 A.M. – Horse Show — Horse Show Arena 9:00 A.M. – Ray Perryman — Cattle Show Arena

10:00 A.M. – Great Darke County Fair Community Church Service — Gazebo 10:00 A.M. – Pee Wee Poultry — Poultry Barn

10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor & Booth Displays Open

10:00 A.M. – 12:00 Noon – Sheep to Shawl Demonstration — Sheep Barn 12:00 Noon – Junior Fair Barrow Show — Swine Barn

12:00 Noon – Darke County Bred & Born Heifer Show with Open Beef Breeding Show following 12:00 Noon – Junior Fair Poultry Meat Classes & Showmanship — Poultry Barn

12:00 Noon – Junior Fair Dogs Showmanship, Dogs on Stand until 7:00 P.M. — Dog House 12:00 Noon – 2:00 P.M. – Full Circle Band — Gazebo

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating 12:15 P.M. – Lamb & Wool Queen Interviews — Sheep Barn

 

12:30 P.M. – Junior Fair rabbit Showmanship — rabbit Barn

1:00 P.M. – King of the Hill Horseshoe Tourney — Horseshoe Courts 1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Sheep – Boys & Girls Lead Class – Ladies Lead, New Ladies Lead, Mens Lead, Decorators Class, Pee Wee and Adult Showmanship Class

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway 1:30 P.M. – Clothing Revue — Youth Building

2:00 P.M. – Flower Department “Garden Highlights” — Coliseum Basement 2:30 P.M. – Revue – Creative & Leisure Art — Youth Building

3:00 P.M. – revue – Natural resources & Horticultural Projects — Youth Building 3:00 – 5:00 P.M. – Tommy Renfro — Gazebo

3:00 – 7:00 P.M. – Junior Fairboard elections — Youth Building 4:00 P.M. – Fine Arts exhibition — Fine Arts Building

5:30 – 7:00 P.M. – Gene Sherfy — Gazebo

7:00 P.M. Riley Green with Special Guest Laine Hardy Grandstand

8:00 – 10:00 P.M. – Greg Rhodes — Gazebo Sensory Friendly room Open

SunShine Monkey Shines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 22 – Monday – Kids and Junior Fair Day Ministers, Children & Senior Citizens Day

Ministers, Children (age 11 & under), Senior Citizens (60 & older) will be admitted Free at gate.

7:00 A.M. – Gates Open

9:00 A.M. – Junior Fair Dairy Show — Cattle Show Arena

9:00 A.M. – Judging – Domestic Arts Division Paintings and Drawings — Domestic Arts Building 9:00 A.M. – Open Class Poultry Judging — Poultry Barn

9:00 A.M. – registered Shetland Pony Show — Horse Show Arena (West makeup ring) 9:00 A.M. – Open Class Barrow Show — Swine Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Sheep Showmanship, Homegrown Junior Fair Market Lamb Class – 30 minutes after showmanship — Sheep Barn

9:00 A.M. – Junior Fair Horse Show, Saddle Seat, Hunt Seat, Hunter Hack & Versatility — Horse Show Arena 10:00 A.M. – Born & Raised Barrow Show — Swine Barn

10:00 A.M. – Youth Cake Decorating Contest — Youth Building

10:00 A.M. -3:00 P.M. – Junior Fair Board elections —Youth Building 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD — Gazebo

11:00 A.M. – Oldest Fairgoer recognized — Park National Bank rest Tent 11:30 A.M. – Free Meal for Seniors Citizens — Park National Bank rest Tent 12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

12:00 Noon – Harness racing — Grandstand

1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building 1:00 – 3:00 P.M. – Tom Everhart — Gazebo

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway

2:00 P.M. – Junior Fair Dairy Feeders, Steer Show and Showmanship — Cattle Show Arena 4:00 P.M. – Open Carcass Class — Sheep Barn

4:00 – 6:00 P.M. – Reece Lincoln Band — Gazebo

5:00 P.M. – Open Class Market Lamb Show — Sheep Barn

5:30 P.M. LITTLE MISTER DARKE COUNTY FAIR KING PAGEANT— YOUTH BUILDING

6:00 P.M. – Darke County Horseshoe Club Tournament — Horseshoe Courts

6:30 P.M. LITTLE MISS DARKE COUNTY FAIR QUEEN PAGEANT YOUTH BUILDING

6:30 P.M. – Junior Fair Market Beef Show — Cattle Show Arena 7:00 P.M. – High School Marching Band Spectacular — Grandstand 7:00 – 9:00 P.M. – Vintage 3 — Gazebo

Sensory Friendly room Open

SunShine MonkeyShines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 times a day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Closed

 

August 23 – Tuesday – Labor – Industrial Day

7:00 A.M. – Gates Open

9:00 A.M. – registered Shetland Pony & registered Hackney Pony Show — Horse Show Arena 9:00 A.M. – Junior Fair Dairy Showmanship — Cattle Show Arena

9:00 A.M. – Junior Fair Bake-A-rama Juniors — Youth Building

9:00 A.M. – Junior Fair Horse Show Performance & Driving — east end of Horse Show Arena 9:00 A.M. – Junior Fair Born and Bred Market Lambs — Sheep Arena

9:00 A.M. – Junior Fair Commercial Breeding – Following Junior Fair Born & Bred — Sheep Barn 9:00 A.M. – Open Class Barrow Show — Swine Barn

10:00 A.M. – 7:00 P.M. – Junior Fair Dogs on Stand — Dog House 10:00 A.M. – DCTP Tractor Pull — Grandstand

10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open 10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD — Gazebo

11:00 A.M. 12:00 Noon Sensory Friendly Amusement Ride Time

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

12:00 Noon – 2:00 P.M. – Sensory Friendly Amusement ride Time 1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Pee Wee Rabbit Showmanship — Poultry Barn 1:00 P.M. – Chicken Dress Up — Poultry Barn

1:00 – 3:00 P.M. – Marty Henderson — Gazebo

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway

1:30 P.M. – Adult Rabbit Showmanship (Two Different Groups) — Rabbit Barn

1:30 P.M. – Egg Contest Winners Announced (follows Chicken Dress-Up) — Poultry Barn 2:00 P.M. – Rooster Crowing Contest — Poultry Barn

2:30 P.M. – Junior Fair Beef Breeding — Cattle Show Arena 4:00 – 7:00 P.M. – Country Harmony — Gazebo

5:00 P.M. Junior Fair Market Lamb & Goat Sale Sheep Arena

6:00 P.M. – Junior Fair Swine Awards and Barn Party — Swine Barn

6:00 P.M. – 6 Person round robin Horseshoe Pitching Tourney — Horseshoe Court 6:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

7:00 P.M. – Open Class Beef, Pee Wee Showmanship — Cattle Show Arena 7:00 P.M. – NTPA Tractor Pull — Grandstand

7:30 P.M. – Beef Dress Up — Cattle Show Arena 7:30 – 9:00 P.M. – Bill Jones & Friends — Gazebo Sensory Friendly room Open

SunShine MonkeyShines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 time a day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibition Items Midnight — Gates Close

 

August 24 – Wednesday – Armed Forces Veteran’s Day Veterans & Immediate Family Members living in the same household are admitted Free

7:00 A.M. – Gates Open

7:00 – 10:00 A.M. — Flower Show entries received — Coliseum Basement

8:30 A.M. – Junior Fair Bake-A-rama – Seniors — Youth Building 9:00 A.M. – General Livestock Judging Contest — Cattle Show Arena

9:00 A.M. – 4-H Show & registered Modern Pleasure Shetlands — West Make-up ring 9:00 A.M. – Open Class Carry-In Cage Rabbit Judging — Rabbit Barn

9:00 A.M. – Open Class Dairy & Feeder Calf & Steer Show — Cattle Show Arena 9:00 A.M. – Junior Fair registered Breeding Sheep Show (Purebred Only)

10:00 A.M. Junior Fair Swine Sale Swine Barn

10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

10:00 A.M. – Open Class Dairy Judging – All Breeds — Cattle Show Arena 10:30 A.M. – Junior Fair Bake-A-rama, Advisors — Youth Building

10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD – Gazebo

11:30 A.M. – 3:00 P.M. – Closed Judging for Flower Show — Coliseum Basement 12:00 Noon – Junior Fair Beef Grooming Contest — Cattle Show Arena

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating 1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Junior Fair Horse Fun Show — Horse Show Arena 1:00 – 3:00 P.M. – Debbie Lynn — Gazebo

1:00 – 8:00 P.M. Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway 2:00 P.M. – Miscellaneous & Make-up Revue — Youth Building 3:00 P.M. – Junior Fair Feeder Calf Show — Cattle Show Arena

4:00 P.M. – Junior Fair Homegrown Steer & Market Heifer Show — Cattle Show Arena 4:00 P.M. – Open Class Dog Conformation Show — Dog House

4:00 P.M. Junior Fair Rabbit & Poultry Sale Poultry Barn

4:00 – 6:00 P.M. – Faithful Sons Quartet — Gazebo

5:00 P.M. – Open Class Dairy Feeder & Steer Show — Cattle Show Arena 5:30 P.M. – Veteran’s Parade and Memorial Service — Grandstand

6:00 P.M. – 6-Person Class — Horseshoe Court

6:00 P.M. – Open Class Cross Breed Show — Sheep Barn 6:30 P.M. – Square Dancing — Location TBA

7:00 P.M. – Open Class Dairy Judging – Holstein — Cattle Show Arena 7:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

7:00 – 9:00 P.M. – Spittin’ Image — Gazebo

8:00 P.M. 38 Special Grandstand

8:00 P.M. NON-VOTING TICKETS MUST BE EXCHANGED FOR A VOTING TICKET NO LATER THAN 8:00 P.M. AT THE SECRETARY’S OFFICE TO BE ELIGIBLE TO VOTE ON THURSDAY FROM 9:00 A.M. – 7:00 P.M. AT THE SHERIFF’S BUILDING

Sensory Friendly room Open

SunShine MonkeyShines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 Times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 25 – Thursday – Free till Three Day Gate Admission Free until 3:00 P.M.

PrimeTime Amusements Ride Wristbands $15.00 until 3:00 P.M.

7:00 A.M. – Gates Open

9:00 A.M. – POLLS OPEN FOR BOARD OF DIRECTORS ELECTION — SHERIFFS BUILDING

9:00 A.M. – Darke County 4-H and Junior Fair Awards Presentation — Grandstand 9:00 A.M. – 2:00 P.M. – Dog Department Parade/Fun Day

10:00 A.M. – Annual Parade of Champions — Grandstand 10:00 A.M. – Junior Doe Dairy Goat Show — Goat Barn Show 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open

10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD — Gazebo 11:00 A.M. – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating

12:00 Noon – Junior Fair Showman of Showmen Contest — Horse and Cattle Show Arena 1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Junior Fair Horses & Ponies released 1:00 P.M. – Junior Fair Dog Fun Day — Dog House

1:00 P.M. – Family Fun Free Bike Give Away — Grandstand 1:00 – 3:00 P.M. – Eric Loy — Gazebo

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway 2:00 P.M. – Pee Wee Dog Show — Dog House

4:00 P.M. Junior Fair Dairy Beef & Milk Sale followed by Junior Fair Beef Sale Cattle Show Arena

4:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Art Building

4:00 – 6:00 P.M. – Haley Watson Keffer with Hannah — Gazebo 5:00 – 7:00 P.M. – Performance Dog Demo – TBD — Dog House

6:00 P.M. – rabbit Dress Up Contest for 4-H and FFA Members — rabbit Barn

6:00 P.M. – The Darke County resident Only Contest Championship Horseshoe Tournament — Horseshoe Court 6:30 P.M. – Harness racing (including Gene riegle Memorial) — Grandstand

7:00 P.M. – POLLS CLOSE FOR BOARD OF DIRECTORS ELECTION — SHERIFF’S BUILDING

7:00 P.M. – 9:00 P.M. – Lane Manning — Gazebo

7:30 P.M. – Swine Barn closed for packer hogs to be loaded 7:30 P.M. – Domestic Arts Revue — Youth Building

8:30 P.M. – Gilts may arrive — Swine Barn Sensory Friendly room Open

SunShine Monkey Shines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 26 – Friday – Rural Urban Day

8:00 A.M. – registered Classic American Shetland & Miniature Horse Performance — Horse Show Arena (West Make-up Arena)

9:00 A.M. – Open Class Dog Agility Show — Dog House

9:00 A.M. – Senior Doe Dairy Goat Show — Goat Barn Show Ring 9:00 A.M. – 12:00 Noon – Gilt Check-in — Swine Barn

9:00 A.M. – Senior Doe Dairy Goat Show — Goat Barn Show Ring 9:00 A.M. – 4:00 P.M. – Friday Sampler — Youth Building

10:00 A.M. – Mule & Donkey Open Show — Horse Show Arena 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open 10:00 A.M. – All Gilts must be on the grounds

10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – Mora & the Boys — Gazebo 11:00 A.M. – 9:00 P.M. – Open Class Dogs on Stand – TBD — Dog House 12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusements Rides Operating

12:00 Noon – 7:00 P.M. – Dog Department Demo – TBD — Dog House 1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Motorcycle Practice — Grandstand

1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway 1:00 – 3:00 P.M. – Brooke Netzley/Jenna Netzley — Gazebo

2:30 – 4:30 P.M. – Weigh-in Open Class Feeder Calf Show — Cattle Show Arena 5:00 P.M. – Gilt Showmanship — Swine Barn

4:00 – 6:00 P.M. – Mora & The Boys — Gazebo

5:00 P.M. – Cornhole Tournament – Blind Draw – Double elimination — Horseshoe Court

5:30 P.M. – Draft Horse & Pony Performance Class — Horse Show Arena 6:00 P.M. – Kiddie Tractor Pull — TBD

6:30 P.M. – Feeder Calf Show — Cattle Show Arena 7:00 P.M. – Motorcycle Races — Grandstand

7:00 – 9:00 P.M. – Hibbard Connections — Gazebo Sensory Friendly room Open

SunShine MonkeyShines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items Midnight — Gates Close

 

August 27 – Saturday – Last Day of Fair

8:00 A.M. – Open Class Breeding Sheep Show — Sheep Barn

8:00 A.M. – registered Miniature Horse Show — Horse Show Arena (West Makeup ring) 8:00 – 9:00 A.M. – Gilt Check-in — Swine Barn

9:00 A.M. – Mule and Donkey Show — Horse Show Arena 9:00 A.M. – Draft Horse & Pony Show — Horse Show Arena 9:00 A.M. – 4-H Cat Show — Youth Building

9:30 A.M. – 2:00 P.M. – Open Conformation Show — Dogs in Barn

10:00 A.M. – Western Ohio District 4 Guernsey Show — Cattle Show Arena 10:00 A.M. – Open Class Agility — Dog House

10:30 – 11:30 A.M. – Partners In Care – TBD — Gazebo 10:00 A.M. – 10:00 P.M. – Vendor and Booth Displays Open 11:00 A.M. – Gilt Show — Swine Barn

12:00 Noon – 11:00 P.M. – Amusement Rides Operating 1:00 – 3:00 P.M. – Glen Parks — Gazebo

1:00 P.M. – Fine Arts exhibitions — Fine Arts Building

1:00 P.M. – Draft Horse, Pony, Mule & Donkey Performance Class — Horse Show Arena 1:00 – 8:00 P.M. – Hot Shot Z Clown — Strolling the Midway

3:30 – 5:00 P.M. – Tish — Gazebo

6:00 – 8:00 P.M. – Noah Back — Gazebo

6:30 P.M. – Bear Hollow Wood Carving Auction — Carving Location 6:30 P.M. – Power Wheels Demolition Derby — Grandstand

6:30 P.M. – Minature Horse Pull — Horse Show Arena 7:00 P.M. – Smash It Demolition Derby — Grandstand 7:30 P.M. – Horse Pull — Horse Show Arena

11:00 P.M. – Per the March 5, 2014, Fair board Meeting Minutes, Department and Vendors are not permitted to be released until 11:00 P.M. on the last Saturday of the Fair unless another event is scheduled to take place in their area. Contact the Department head or Superintendent for the release date and time.

Agricultural Department exhibits will be releases on Sunday, August 28th from 1:00 – 3:00 p.m. Domestic Arts Exhibits will be released on Sunday, August 28th from 1:00 – 5:00 p.m.

Fine Arts Exhibits will be released on Sunday, August 28th from 1:00 4:00 p. m.

Flower Department Exhibits will be released on Sunday, August 28th from 12:30 1:30 p.m

Sensory Friendly room Open

SunShine MonkeyShines — Strolling the Midway

Bear Hollow Wood Carvers – 4 Times a Day — Same Location See Darke County Veterans’ Display for Exhibit Items

12:00 Midnight 166th Great Darke County Fair Closes Thank you for Attending!